19 turas / Spa 20 , Gargždai
19 turas / Spa 20 , Marijampolė
19 turas / Spa 28 , Vilnius
20 turas / Spa 31 , Panevėžys
20 turas / Spa 31 , Kaunas
20 turas / Lap 14 , Vilnius

Pirmojo rato abėcėlė

Pirmojo rato abėcėlė
foto: V.Knyzelio / Lff.lt

Pirmasis „SMScredit.lt A lygos“ ketvirtis – jau praeitis. Šiandien futbolininkai pradeda antrą iš keturių šalies čempionato ratų. Pirmasis pažėrė pakankamai įvykių, kad iš būtų galima sudėlioti abėcėlinį kaleidoskopą.

A - ačiū. Šį žodį sezonui vos įsibėgėjus savo buvusiems treneriams ištarė du klubai. Gargždų „Bangos“ vadovai po pralaimėjimų serijos neįkalbėjo likti prie komandos vairo Vaido Žutauto, o Panevėžio „Ekraną“ paliko penkis kartus iš eilės iki šalies čempiono titulo jį atvedęs Valdas Urbonas. Iš Pakruojo „Kruojos“ į gimtąją Prancūziją grįžo ir Sebastienas Roquesas, bet prieš išvykdamas jis teigė bandysiąs ieškoti klubui rėmėjų. Išskrido, bet žadėjo sugrįžti.

B - bangolaužis. Kai Klaipėdos „Atlantas“ po dviejų netikėtų pergalių Marijampolėje prieš „Sūduvą“ ir Vilniuje prieš „Žalgirį“ trečiose „SMScredit.lt A lygos“ čempionato rungtynėse pralaimėjo „Šiauliams“, pradėta kalbėti, kad gal ne toks tas žvėris ir baisus. Bet pamoką gavę klaipėdiečiai iki rato pabaigos belaisvių nebeėmė – laimėjo penkiskart iš eilės ir įsitvirtino turnyro lentelės viršūnėje. Nors pagal kamuolio kontrolės laiką „Atlantas“ yra tik šeštas, varžovų atakų bangos į Konstantino Sarsanijos komandos gynybą dūžta tarsi į galingą bangolaužį. 

C - charakteris. Kovo mėnesį Lietuva šiurpo nuo pasakojimų apie pusbadžiu gyvenančius „Kruojos“ futbolininkus. Komandos legionieriai finansiškai sunkaus laikotarpio neatlaikė ir išsiskirstė. Lietuviai ir latvis vartininkas Maris Eltermanis atlaikė. Ir dar kaip – materialinę pusiausvyrą atgavęs klubas ratą baigė ketvirtoje turnyro lentelės vietoje.

Č – čempionas. Penkerius metus iš eilės pirmenybių auksą skynęs „Ekranas“ po septintojo turo atsidūrė seniai neregėtose turnyro lentelės gelmėse – šeštoje vietoje. Dvi pergalės rato pabaigoje pakėlė panevėžiečius į trečiąją poziciją, bet nuo lyderio „Atlanto“ juos vis dar skiria penkių taškų deficitas.

D - duobė. Ją „Ekrano“ nesėkmės iškasė V.Urbonui per trejas rungtynes su „Sūduva“, „Žalgiriu“ ir „Atlantu“. Čempionas per jas sukrapštė vos tašką, išsigelbėjęs paskutinėmis dvikovos su marijampoliečiais akimirkomis. Dar po savaitės V.Urbono karjera „Ekrano“ stratego poste baigėsi, o sirgaliams liko tribūnoje išvynioti plakatą su dėkingumo žodžiais. Legendos nemiršta.

E – euforija. Pergalę rungtynėse su „Ekrano“ futbolininkais „Atlantas“ išplėšė paskutinėmis dvikovos sekundėmis. „Šį sezoną mes ketiname laimėti prieš visus“, - džiaugsmo ir didelių ambicijų neslėpė pergalingą įvartį įmušęs Kazimieras Gnedojus.

F - frazė. „Ne gražiausias, o pirmas“, - patikslino Alytaus „Dainavos“ gynėjas Deividas Padaigis, išgirdęs klausimą: „Ar įvartis į „Ekrano“ vartus yra gražiausias jūsų karjeroje?“.

G – gelbėtojai. Futbolininkams kol kas parodytos trys raudonos kortelės. Dvi jų – vartininkams. Abiem atvejais keitimų limitas jau buvo išeikvotas, todėl komandas teko gelbėti jų gynėjams – pirmajame ture į vartus stojo Algis Jankauskas iš „Žalgirio“, o devintajame – Deivydas Lunskis iš „Šiaulių“.

H – haliucinacija. Tai, kaip M.Eltermanis bandė atremti Rafaelio Ledesmos iš „Sūduvos“ 11 metrų baudinį, šviesos greičiu pasklido interneto erdvėse. Latvio viražai ant linijos ir visiškas R.Ledesmos bei kamuolio buvimo baudos aikštelėje ignoravimas taip suglumino brazilą, kad šis pylė pro šalį. Nenuostabu – pamatęs tokį vaizdą bet kas galėtų pamanyti, kad jam vaidenasi ir pamiršti, ką reikia padaryti.

I - ironija. „Kai kuriems mūsų žaidėjams labiau rūpi šukuosenos, o ne rezultatai“, - rėžė „Atlanto“ treneris Konstantinas Sarsanija po vienintelio komandos pralaimėjimo pirmajame rate.

Į – įvarčiai. Per 36 rungtynes jų įmušta 108 – vidutiniškai lygiai 3 per mačą. Snaiperių sąrašo lyderiu tapo 10 kartų  - dviem daugiau nei Georgijus Alaverdašvili iš „Šiaulių“ - kamuolį į tinklą siuntęs „Atlanto“ snaiperis Evaldas Razulis. Daugiausia įvarčių (20) įmušė „Ekranas“, mažiausiai (5) – Tauragės „Tauras“.

J – jaunystė. „Kam man patyręs žaidėjas, jei aikštėje nematyti skirtumo tarp jo ir jauno futbolininko?“, - po triuškinamo pralaimėjimo „Sūduvai“ klausė „Tauro“ treneris Aliaksandras Brazevičius. Jaunimui „Taure“ visi keliai atviri – pirmajame rate žaidimo skonį pajuto net vienuolika 17-21 metų žaidėjų.

K – kiaurasamtis. Daugiausia įvarčių – 20 - per aštuonerias rungtynes praleido Alytaus „Dainava“. Juodžiausias dzūkams buvo ruožas, kai per trejas rungtynes iš eilės „Sūduva“, „Žalgiris“ ir „Atlantas“ privertė juos išimti iš savų vartų 13 kamuolių.

L - legionas. Tradiciškai lietuviškiausias lygos klubas „Dainava“ irgi neatsispyrė pagundai įsigyti užsieniečių – komandą papildė legionieriai iš Trinidado ir Tobago, Kirgizijos bei Prancūzijos. Mažiausiai užsieniečių turinčia lygos komanda tapo tik M.Eltermanį pasilikusi „Kruoja“. „Bangos“ garbę gynė net devyni žaidėjai iš svetur. Iš viso per pirmąjį ratą aikštėje pasirodė 46 legionieriai iš 19 šalių. Gausiausiai atstovaujamos valstybės – Kroatija (8 futbolininkai), Rusija (7), Gruzija (6).

M - mįslė. Kas nutiko, jei pernykščiai A lygos čempionato prizininkai po namų rungtynių eina iš aikštės tarsi kuolu per galvą gavę? Atsakymas: į svečius atvažiavo „Atlantas“. Klaipėdiečiai pirmajame rate nuskynė pergales ir Marijampolėje, ir Vilniuje, ir Panevėžyje.

N - namai. Kai kurios komandos pirmajame rate buvo iš jų išguitos. Žiemai užsitęsus, „Kruojai“ tinkamų sąlygų žaisti teko ieškoti Panevėžyje, „Atlantui“ - Gargžduose, „Dainavai“ - Kaune. Nė vienų namų rungtynių kol kas nepralaimėjo tik „Kruoja“. 

O – oi. Pirmajame rate užfiksuoti du įvarčiai į savo vartus. Abu jie įsimušti dvikovose su „Šiauliais“. Nepasisekė Mantui Lėkiui iš „Tauro“ ir Alfredui Skroblui iš „Kruojos“.

P – penki. Tiek įvarčių E.Razulis įmušė „Dainavai“. Greitošaudos seansas truko 27 žaidimo minutes. Penketas E.Razuliui šį sezoną kol kas laimingas skaičius – pirmojo rato pabaigoje „Atlanto“ puolėjas siuntė kamuolį į tinklą penkeriose rungtynėse iš eilės.

R – ritmas. „Atlantas“ šį sezoną gyvena nauju ritmu. K.Sarsanija įvedė taisyklę – komanda vyksta į rungtynes jų išvakarėse, net jei žaidžiama vos už poros dešimčių kilometrų nuo Klaipėdos esančiuose Gargžduose.

S - sintetika. Pirmieji devyni čempionato turai tapo šalies pirmenybėmis ant dirbtinės dangos – su klimato išdaigomis nepasiginčysi. Ant gyvos žolės „Sūduva“ ir „Žalgiris“ pirmi iš visų turnyro dalyvių žengė tik balandžio 27 dieną.

Š – štabas. Trys galvos geriau nei viena? Taip bent jau kol kas nuspręsta „Ekrano“ stovykloje. V.Urbonui pasitraukus iš posto, atsakomybę už rezultatus išsidalijo trys jo asistentai – Arvydas Skrupskis, Valdas Dambrauskas ir Rolandas Čepkauskas.

T – trajektorija. G.Alaverdašvili klajokliška karjera tęsiasi Šiauliuose. Pernai Gargždų „Bangai“ atstovavęs, tarpsezonį Rumunijoje įsitvirtinti bandęs, o šį „SMScredit.lt A lygos“ čempionatą „Kruojoje“ pradėjęs gruzinas prieš ketvirtąjį turą jau matavosi „Šiaulių“ marškinėlius. Atrodo, kad puolėjui nėra skirtumo, kur mušti įvarčius. Pakruojo ir Šiaulių komandoms jis jų pelnė po keturis ir įsitvirtino antroje lygos snaiperių sąrašo vietoje.

U – užraktas. „Žalgirio“ vartininkas Armantas Vitkauskas savo vartus užrakintus laikė ilgiau nei aštuonias valandas – varžovai nepajėgė jam įmušti penkeriose rungtynėse iš eilės. Pirmuose trijuose savo mačuose „sausas“ liko ir M.Eltermanis. Abu vartininkai vėl pajuto, ką reiškia praleisti, tą pačią dieną – balandžio 21-ąją, 8-ajame ture.

V – viražas. Mindaugas Čepas likimo pokštu pavadino savo karjeros posūkį. Prie „Bangos“ vairo treneris debiutavo rungtynėsi su „Žalgiriu“, kuriame dirbo praėjusį sezoną ir apie sąsajas su kuriuo pats yra sakęs: „Mano venomis teka žaliai baltas kraujas“.

Z – zero. Čempionato startas – rezultatyvus, todėl du nuliai po rungtynių švieslentėje likdavo retai. Per 36 rungtynes taip nutiko tik triskart: „Kruoja“ baigė rungtynes be įvarčių su „Žalgiriu“, „Sūduva“ - su „Šiauliais“, o „Tauras“ - su „Dainava“.

Ž – žirklės. Pirmasis ratas labai aiškiai išryškino lyderių grupę ir autsaiderių trejetą. Iki devintojo turo žirklės, skiriančios šeštąją vietą užimančią „Sūduvą“ ir žemiau esančias „Bangą“ bei „Dainavą“ išsiplėtė iki septynių taškų.